Receptů na boršč je tolik, kolik je ukrajinských rodin. Tento hustý bohatý boršč bude mít každý rád.
Pravý ukrajinský boršč – jak vařit / foto: depositphotos.com
Boršč je kulturní dědictví Ukrajiny, naše hrdost a kulinářský symbol naší země. Je prostě nemožné být lhostejný k této husté, syté polévce.
Receptů na boršč je mnoho a téměř každá hospodyňka má svůj vlastní. Někdo má rád boršč s fazolemi, někdo ho vaří bez zelí a někdo ho vaří s houbami. Poměrně často se receptury na boršč v rodinách pečlivě předávají z generace na generaci a některé jsou dokonce přísně tajné.
Dříve jsme mluvili o tom, jak vařit zelený boršč – recept s masem a bez masa.
Klasický ukrajinský boršč
- Voda – 1,5-2 l.
- vepřové nebo hovězí maso s kostí – 400 g
- brambory – 4 ks. (průměrný)
- řepa – 2 ks. (malý)
- mrkev – 1 ks.
- cibule – 3 ks. (průměrný)
- čerstvé bílé zelí – 300 g
- rajčatová pasta – 2 polévkové lžíce. l.
- slunečnicový olej – 4-5 polévkových lžic. l.
- kyselina citronová – špetka
- sůl, bobkový list, bylinky – podle chuti.
Nejprve uvařte vývar, nalijte do pánve 1,5-2 litry vody. Přidejte maso a položte na střední teplotu. Před varem odstraňte pěnu. Jakmile se vývar vyvaří, přikryjeme pokličkou a na mírném ohni dusíme hodinu a půl.
Mezitím si připravte smažení. Červenou řepu, mrkev a cibuli očistíme. Červenou řepu nastrouháme na hrubém struhadle, mrkev na středním struhadle. Cibuli nakrájíme na kostičky.
Na pánvi rozehřejte olej na středním plameni, přidejte cibuli a mrkev a opékejte 5 minut. Poté přidejte červenou řepu (můžete ji pokapat kyselinou citronovou nebo pokapat čerstvou citronovou šťávou – tím bude boršč opravdu červený). Smažte zeleninu dalších 5 minut, přidejte rajčatovou pastu, zamíchejte a smažte dalších 5-7 minut.
Recepty na nejchutnější boršč / foto: depositphotos.com
Nyní si uvaříme samotný boršč. Maso vyjmeme z vývaru a zatímco chladne, přidáme do vývaru nakrájené zelí. Po 5-10 minutách přidáme brambory nakrájené na nudličky. Maso oddělte od kosti a nakrájejte na kostky. Do boršče vrátíme maso, osolíme a přidáme výpek. Boršč zamíchejte, přidejte bobkový list a nadrobno nasekané bylinky, přikryjte pokličkou a vařte dalších 5–7 minut.
Boršč podávejte se zakysanou smetanou a bylinkami.
Vydatný boršč s fazolemi
- Vepřové maso, hovězí maso – do 1 kg
- mrkev – 1 ks.
- brambory – 2-3 ks.
- fazole – 1 polévková lžíce.
- petržel kořenová, celer podle chuti
- červená řepa – 1-2 ks.
- červená paprika – 1 ks.
- česnek – 2-3 stroužky
- cibule – 1 ks.
- bílé zelí – 0,5 hlavy
- rajčatová pasta – 2-3 polévkové lžíce. l.
- sůl, černý pepř, bylinky, feferonka, lví list, petržel a kopr, zakysaná smetana – vše dle chuti.
Nejlepší je vzít si různé druhy masa: trochu vepřového (ideální jsou žebra), trochu hovězího (lepší jsou také žebra) a dokonce i trochu kuřecího.
V hrnci o objemu 5-6 litrů. Zalijte studenou vodou, asi o něco více než polovinu. Umístěte pánev na oheň.
Maso omyjte. Nakrájejte na poměrně velké kusy, kromě kuřete. Vhoďte maso do vody. Přiveďte k varu a sejměte pěnu.
Přidejte 2-3 lví listy, petržel a celer – celé kousky, velikost dle libosti. Přidejte trochu soli a pepře. Pro chuť můžete přidat směs koření.
Masový vývar vařte alespoň hodinu. Maso by mělo být měkké a odpadávající od kostí. Když je vývar hotový, vyjměte petrželovou nať, bobkový list a přidejte fazole předem namočené ve vodě.
Přečtěte si takéPerfektní kebab: nejlepší marinádové recepty na kebab z vepřového a kuřecího masa
Počkejte, až se voda vyvaří, snižte teplotu a vařte 20 minut. Fazole by měly být trochu syrové. Do vývaru přidejte nakrájenou mrkev, cibuli, česnek a papriku.
Přidáme prolisované stroužky česneku a nadrobno nakrájenou oloupanou čerstvou feferonku, případně pár svazků suché feferonky. Vařte 15 minut.
Řepu oloupejte, můžete ji nastrouhat na hrubém struhadle, nebo ji nakrájet na nudličky. Přidejte řepu a dobře promíchejte.
Vařte dalších 10 minut a ihned přidejte brambory nakrájené na velké kostky (pokud chcete, můžete je hodit celé a poté je rozdrtit přímo na pánvi).
Když jsou brambory vařené, obvykle 15 minut nebo trochu více, přidejte rajčatový protlak podle chuti. Rajčatový protlak by měl vařit alespoň 5 minut.
Přidáme na tenké plátky nakrájené bílé zelí. Vařte ji asi 5 minut.
Pokrm nezapomeňte opepřit a osolit a také přidat jemně nasekanou petrželku a kopr. Vypněte teplo a nechte stát.